Ian Reid’in 2016 yılında yayınlanan aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan “I’m Thinking of Ending Things” birlikte uzun bir yola çıkan Jake ve kız arkadaşına odaklanıyor. Jake’in gözden ırak bir çiftlikte yaşayan ailesiyle tanışmaya hazırlanan kadın bir yandan da ilişkilerini bitirmeyi düşünmektedir.

Ana karakter kadın gibi görünse de aslında erkek. Çünkü film hikâyeyi erkeğin üzerine odaklamış. Kadının ismi Young Woman olarak geçerken erkeğin isminin belli olması ve bunun yanında kadının isminin, mesleğinin ve tanışma hikayelerinin birkaç kez değişmesiyle birlikte bir sahnede görünüşü de değişiyor. Bu kadının evin içinde dolaşıp zaman yolculuğu yapması da o kadının aslında korkularının üzerine giden tarafını da temsil ediyor.

Kadının her şeyi bitirmeyi düşünüyorum demesi aslında bir ayrılık mesajı değil, Jake’in bilmediği bir şeylerin kaygısını çözme isteğinin temsilidir. Jake’in sevgilisini içsel yolculuk yapan yanını temsil ettiğini düşünürsek bir şeyi kafasında bitirme planı yaptığını görebiliriz.

Ayrıca sürekli farklı isimlerin defalarca araması ve her açtığında aynı erkek sesinin “Cevaplanmamış bir soru var, korkuyorum.” demesi de bunu gösteriyor. Peki çözmeye çalıştığı şey ne? Cevaplanmamış ve korkutan şey ne? Bu soruların cevabı tabi ki de ölüm. Jake aslında yaşlı ve ölmeyi bekleyen biri. Yaşlı okul hademesi aslında Jake’ in ta kendisi. Yaşlı bir insanın tek bilemediği şey ölüm ve sonrası olabilir.

Yaşlılara saygı, yaşlanma bu filmin bir diğer unsurlardan. Yaşlı insanlara saygısızlığın ve filmin onların yalnız bırakılmasını vurgulaması, anne babasının yaşlanması ve ölümünü görmesi, filmin sonunda kürsüde onu seyreden insanların yüzünde yaşlandırma makyajının olması bunu gösterir.  

Araba diyalogları Karakterin İçsel çatışması.

I’m Thinking of Ending Things filminin yaklaşık ilk 22 dakikası ve sona doğru yaklaşık ilk 20 dakikası yolda geçiyor. Bu yolculuk da o esnada yaşananlar da gerçek değil. Tamamen kafasında kurduğu içsel çatışma. İlk yolculuk adam kız arkadaşıyla yaşlılığın getirdiği dinginlikle daha sakin ve daha çok sanat konuşurken görüyoruz. İkinci yolculukta ise endişe arttığı için daha gerilimli ve daha çok sosyal meselelerle ilgili konuşuyor. Ben bunun cevaplanamamış sorudan kaçma fikri olduğunu düşünüyorum. Özellikle ikinci sahnede kadın biraz daha tedirgindi.

Sonlara doğru ise bir müzikal dans ve sonraki sahnede izleyicilere konuşma yaptığına şahit oluyoruz. Müzikal dansta bir çift görüyoruz. Dans kadın ile Jake’ in ilişkilerini ve ilişkisinin nasıl bittiğini gösteriyor. Ve anlıyoruz ki o kadın sadece diğer tarafı değil. Ayrıca zamanında onunla birliktelik yaşamış bir kadın. Konuşma yaptığı sahnede de onu izleyenler de aslında Jake’in hayatına girmiş tüm insanlar.

Filmin temposu yavaş olsa da ne olacağına dair merakı da izleyicide uyandırmıyor değil.  İkinci olarak filmde gergin havayı hissediyorsunuz. Bilinmezliğin verdiği gerginlik. Acaba bir şey mi olacak, ne olacak diye bekliyorsunuz. Bu da filmi ilgi çekici kılıyor.

Arkadaşlarla, sevgiliyle ya da vakit geçirmek İçin İzlenecek bir film değil.

Sinematografisi gayet başarılıydı. Ölçmüşler, biçmişler ve her şeyi özenerek yapmışlar. Sinemada kullanılan renklerle karamsarlığı hissedebiliyorsunuz. Yani sanat yönetimi doğru kullanmışlar. Filmin ruh halini ve mesajını yansıtmış. Anlatımı katmanlı ve metaforlar olsa da yalın bir dili var.

Bu film dikkatli izlenmesi gerekiyor. Arkadaşlarla, sevgiliyle ya da vakit geçirmek için izlenecek bir film değil. Korku filmi kesinlikle değil fakat gerilim olabilir. Üniversitede final sınavına girersin fakat ne sorulduğunu bilmezsin. Girdikten sonra o heyecan yerini rahatlığa bırakır. İşte o filmin senaryosu da buna benzer. Film gerilimli, bir şey olacakmış gibi oluyor fakat filmin sonu huzurlu oluyor. Ayrıca filmi ilkte anlamayabilirsiniz fakat ikinci ve daha dikkatli izleyişinizde filmi daha iyi anlayacaksınız.

 

Emojiyle Tepki Verin!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

7.8

Özetle film yaşlı bir insanın ölüm korkusunu metaforlarla, durgunluğuyla ve en ince detayıyla bize anlatan bir film olmuş. Hepinize iyi seyirler.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.