Safdie Kardeşler’in yeni filmi Uncut Gems’in hikayesi New York’ta elmas ticaretinin döndüğü bölgede geçiyor. Adam Sandler, NBA oyuncusu Kevin Garnett, Lakeith Stanfield ve şarkıcı The Weeknd oyuncu kadrosunda yer alıyor. 7,7’lik IMDb, 3,1’lik Beyazperde %92 Rotten Tomatoes ve 7,1’lik sinemalar.com puanı var. Eleştiriye geçmeden konusuna değinelim.

Uncut Gems’in Konusu Şöyle

Howard (Adam Sandler), New York’ta yaşayan Yahudi bir mücevher satıcısı. İşleri onun için pek de iyi gitmemektedir. Boğazına kadar borca batmış durumda ve artık kayınbiraderi Arno da dahil alacaklılar, tahsilatçılar kapısına dayanmış durumda. Eşiyle boşanma aşamasına gelmiş ve çocukları tarafından da itibar görememektedir.

Bir gün dükkanına komisyoncusu Demany (Lakeith Stanfield) sayesinde dükkanına NBA yıldızı Kevin Garnett’in gelmesi Howard için işleri değiştiriyor. Garnett’e iyi bir satış yaparsa ya da daha iyisi Garnett’ten play-off‘larla ilgili bir tüyo, bir sinyal alabilirse belki sonunda voliyi vurabilir. Ama Garnett de her şeyi beğenmeyen zor müşteri. İşte tam o anda dükkanına, bir müzayede evinde satışa çıkartacağı opal taşı geliyor.

Bu taş Etiyopya’dan, eski kıtanın madenlerinden birinden çıkartıp getirttiği, tarih öncesi devirlere dahi tanıklık eden sahiden de değerli bir taş. Garnett’in bu taşın etkisinde kalmasıyla Howard’ın borçlarını ödeyip hayatını yoluna koyabilmesine dair bir umut ışığı doğuyor, zira ona göre opal taşı milyon değerinde, işin aslı ne yazık ki öyle değil. Bu noktadan sonra hem alacaklılarından kurtulması daha da güçleşiyor, hem de Howard verdiği kararlarla hesap defterinin borç hanesine yeni rakamlar eklerken, bir yandan da hayatı kendisi için bile isteye, sürekli güçleştiriyor.

Stresi İliklere Kadar Hissettiriyor

Şüphesiz Uncut Gems’in en iyi yönlerinden biri filmde yaşanan olayları, hissedilen duyguları ve stresi iliklere kadar hissettirmesi. Kaos dozu yüksekti. Bu da izleyicinin orada olan duyguyu sanki kendisi yaşamış gibi hissetmesini sağlıyor.

Oyuncu kadrosu güçlü ve oyuncuların performansı yüksekti. Oyuncuları tam rollerine göreydi diyebiliriz. Özellikle Adam Sandler ve Lakeith Stanfield rolleriyle uyumluydu.

Film, Martin Scorsese filmlerine biraz benziyor. Özellikle aile konusu, özel günler ve mafya konuları. Farkı baş kahramanı İtalyan bir mafya üyesi ya da lideri değil tabi. Mafyalarla papaz olmuş Yahudi bir tüccardır.

Film klişeden uzaktı. Girişi iyi, gelişmesi kötü ve sonucu iyi olmak yerine ara ara iyi ara ara kötü ilerledi. (Burada bahsedilen hikayedeki olay gidişatı.)

Gereksiz Diyaloglar ve Gereksiz Küfürleşmeler

Filmdeki gereksiz diyaloglar yüzünden film atlata atlata izledik. Aynı konular etrafında sahneler döndü. Bu diyaloglar gereğinden fazla uzundu ve konu dışıydı. Filmdeki taştan 2 saat 40 dakikalık filmde yalnızca 20 25 dakika bahsedildi.

Biz de dahil filmi izleyenlerin birçoğu aşırı küfürleşmeden şikayetçi. ‘Acaba orta üst sınıf bir Amerikalı ne kadar küfür kullanıyor?’ sorusu kafalarda belirdi. En çok f.ck geçen 7. Film olmuş. Tam liste şöyle.

1) swearnet: the movie: 935

2) fuck: 857

3) the wolf of wall street: 569

4) summer of sam: 435

5) nil by mouth: 428

6) casino: 422

7) uncut gems: 408

8) straight outta compton: 392

9) alpha dog: 367

10) end of watch: 326

Filmde gerginlik ve stres olsa bile akıcılık hiç yoktu. Uzun diyaloglar (bunların da konu dışı olması) sıkıcılığı artırıyor. Nuri Bilge Ceylan değilseniz bunların anlamı yok. Bir mesaj da vermiyor. Ayrıca insan yoruluyor. Fakat Safdie Kardeşler ‘in amacı izleyiciyi germekse bunu başarmış.

Uzun Lafın Kısası

Uncut Gems her ne kadar da klişeden uzak bir film olsa da elinde bir kamera ile böyle bir esnaf hikayesi çıkarmak mümkün. Herkes böyle bir film yapabilir. Önemli olan senaryonun daha gerçeğe uygun ve klişe senaryolardan uzak olsun.

 

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

5.5

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.