Azizler, Taylan Biraderler’in yönettiği, senaryosunu Berkun Oya’nın kaleme aldığı, başrollerinde Haluk Bilginer, Engin Günaydın, Binnur Kaya, Öner Erkan ve Fatih Artman’ın bulunduğu, 8 Ocak 2021 tarihinde Netflix’te yayınlanan Türk yapımı kara komedi ve dram filmi.

Konusu

Aziz (Engin Günaydın), hayatının zorlu bir döneminden geçen bir adamdır. Monoton bir işi, aynı evde yaşadığı ablası, eniştesi ve belalı yeğeni, ayrılmak istediği sevgilisi, iş yerinde 6 aydan az bir ömrü kalmış Erbil (Haluk Bilginer) ve yine aynı şirkette üst düzey bir çalışan olup yalnız kalmak istemeyen Alp (Öner Erkan) vardır. Aziz’ in istediği tek bir şey vardır, o da yalnız kalmak. Fakat kendi ailesi de dahil sürekli çevresindeki insanlar onu zorla kendine çekmeye çalışarak bu isteğinin gerçekleşmesine fırsat vermemektedir.

Bazı Analizler

Filmde ön plana çıkan iletişimsizlik ve yalnızlık temalarını görüyoruz. Bu temaların fazlasıyla üzerinde durulmuş. Bu iki tema aslında modernizmin ve teknolojinin bize getirilerinden başka bir şey değil. Bundan dolayı karşımızdakini dinlemiyor, toplumun onayını alma adına sahte hayatlar sunuyor, sahte ilişkiler kuruyor, çocuğumuzu da sahte dünyaya itiyoruz. Sonucunun ağır olduğunu bile bile. Film boyunca Aziz’ in sevgilisinin kafede sürekli “Hiç çıkarmayacağım dedin. E kolye nerede?” demesi, Alp’ in Aziz’ i etkilemek adına sahte partiler vermesi, dolayısıyla insanlara sahte bir şekilde davranması bunlara örnek.

Yalnızlığı isteyen tek kişinin Aziz olduğunu görürüz. Bunun nedeni sevgilisinin onu dinlememesinden, ailesinden, özellikle de yeğeni Denyo Caner’ den kurtulmak istemesidir. Denyo Caner’ den bahsedecek olursak aslında sonuçlar silsilesinin temsilidir.  Ailenin Caner ile olumlu bir şekilde ilgilenmeyip onu aşırı derecede şımartması sonucunda Caner şiddete meyilli bir çocuk, Aziz hariç ailesi de ona itaat edenler olmuştur. İş dayısı Aziz’i dövmeye kadar gittikten sonra çocuğu psikoloğa götürmek zorunda kalmışlardır. Bu bana ülkemizdeki ihmalin de temsili bir biçimde anlatılmasıdır.

Yalnızlık Aziz için nimetken çevresi için bir korku olduğunu görüyoruz. Örneğin Erbil Bey’ in sürekli yalnızlıktan yakınıp yaşamının son zamanları olmasına rağmen iş yerindeki bir kadınla flörtleşme ve Aziz ile dertleşme çabasını, Alp’ in Aziz’ i etkilemek adına sahte partiler vermesi, dolayısıyla insanlara sahte bir şekilde davranması gibi şeyler aslında yalnızlık korkusundan kaynaklı davranışlar.

İyisi ve Kötüsü ile Azizler

Azizler filminin iyi yanını konuşalım. Sinematografisini başarılı buldum. Türkiye standartlarının bir iki tık üstünde olmuş. Özellikle sahneler arası geçişler başarılı. Alp’ in evden çıkıp Aziz’in banyodan gelişi mesela. Teknik ekip iyi çalışmış. Bunun yanında mekan tasvirleri de gerçekçiydi.

Gelelim filmin eksik yanlarına. Filmin kadrosunda yıldız oyuncular var. Fakat filmde yalnızca çocuk olan Denyo Caner’in (Göktuğ Yıldırım) oyunculuğu konuşuldu. Oyunculuklar arka planda kalmış. Bu da açıkçası tam bir hayal kırıklığı.

Hikaye alakasız yerlere gitmiş. Fazlasıyla sapış var ve çok fazla yüzeysel kalmış ve bu da kaliteyi düşürmüş. Örneğin tema yalnızlık iken konu bir yandan kolye meselesine, başka bir zamanda da Denyo Caner’ e dönüyor. Bununla alakalı da kimin hikayesi olduğu belirsiz. Bir yandan Aziz’ e odaklanırken aniden Erbil’in yalnızlık sancısına geçiyor. Tema daha iyi anlatılabilirdi.

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Film Etkisi Yorumu

6.2

Film nefret edenler ve çok sevenler olarak keskin bir şekilde ikiye ayrılmış durumda. Ama ben orta buldum. O yüzden puanım 10 üzerinden 6,2. 9 Kere Leyla’ dan daha kaliteli. Herkese İyi Seyirler.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.