Bir Güney Kore dizisi ile karşınızdayız. Dizimizin adı Squid Game. Bu dizi tüm dünyayı kasıp kavurmuş vaziyette. Şöyle bir sosyal medyaya baktığımızda her yerde bu dizi ile ilgili en az 5 10 tane meme görüyoruz. Öyle ki Güney Kore’nin internet sağlayıcı bir firması online trafiğin inanılmaz şekilde artması nedeniyle bakım çalışması yapmak zorunda kaldı ve bakım çalışmalarının ödenmesi için Netflix’ e dava açtı. Bu film fazla mı abartıldı yoksa abartılmaya değer mi?

Genel hatlarıyla Squid Game‘ den bahsedecek olursak dizi 17 Eylül 2021 tarihinde Netflix’ te yayınlanan, Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen, başrollerini Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung’ un paylaştığı bir Güney Kore drama dizisidir. Dizi borca batmış toplumun farklı kesiminden 456 kişinin çocuk oyunları oynayıp bu oyunları kazanmayı ve 45.6 milyar won ödülü almaya çalışmasını konu alıyor. Kaybeden de ölüyor. Dizinin adı da (Squid Game/Kalamar Oyunu) Güney Kore’de çocukların oynadığı Kalamar Oyunundan geliyor.

BİRTAKIM DETAYLARDAN GİRİŞ YAPALIM.

NOT: Spoiler içerir.

Dizi karakterler üzerinden gelir adaletsizliği, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi toplumsal sorunlara değinmekte. Bunun yanı sıra son iki oyunu izlemeye gelen maskeli adamlar üzerinden kapitalizm vurgusu gözümüze çarpmaktadır. Adamların beyaz olması, İngilizce konuşması ve tipik zengin kötü adamları gibi karikatürize edilmesinden anlayabiliriz. Eğlence için insanların ölümünü izleyen ve belden aşağı şakalar yapan insanlar. Açlık Oyunları’ndan tanıdık geldi. 

Siz de bu bir numaralı yaşlı adamda bir şeyler fark ettiniz m? Fark ettiyseniz yanılmadınız. Çünkü bu organizasyonun düzenleyen kişi yaşlı adamın ta kendisi. Bu olay dizinin sonunda gösterilse bile bazı ipuçlarından bu adamda garip bir şeyin var olduğunu sezebiliyorsunuz. İlk oyunda makine kendisini ve yanındakileri algılamıyor, kritik bir durumda kaderi belirleyen o oluyor, halat oyununda onun takımı kazanıyor ve polis arşive girdiğinde yarışmacıların dosyası iki numaradan başlıyor. Adamın adı da Oh İl Nam yani bir numaralı adam. Oyunlara katılmasının nedeni de kendinde beyin tümörü olması ve son zamanlarını eğlenerek geçirmek istemesi. Bu acımasız oyunu da arkadaşlarının ve kendi eğlencesi  ve insanlara eşit fırsat yaratma isteği ile yaratmış.    

OLUMLU YÖNLERİNDEN BAHSEDECEK OLURSAK

Squid Game dizisinin kendine has bir stili var. Daha önceden mücadele temalı diziler ve filmler izlesek de ilk defa çocuk oyunu temalı bir mücadele dizi çıktı karşımızda. Çocuk oyunu temalı bir senaryosu olduğu için diziyi izleyemeyecek kişileri bile kendine çekmeyi başardı diyebiliriz.

Karakterler ahlak timsali değil. Son derece gri. Karakterler karşılaştıkları durumlara göre davranıyorlar. İyi veya kötü niyetli de olsa yaptıkları hatalar ve bu hataların dinamiklerinin gösterilmesi karakterleri karikatürize olmaktan çıkarıp daha da insancıl kılmış.

Sanat yönetimi ve teknik kısımlara gelecek olursak; dizide hiçbir masraftan kaçınılmamış. Dekorlar, kıyafetler ve oyun mekanları özenle hazırlanmış. Efektler, ışık ve kamera açıları duyguları pekiştirip seyirciye kendini izlettirmeyi başarmış. Harcanan paraya değmiş.

Dizi akıcı ve sonuna kadar sıkılmadan izleyebiliyorsunuz. Sürükleyici bir senaryoya ve özenle hazırlanmış bir kurgusu var. Çocukluğun masumiyeti ve canileşmeyi birleştirip başarılı bir kontrast yakalamışlar.

OLUMSUZ YÖNLERİNDEN BAHSEDECEK OLURSAK

Fazla klişe ve ne olabileceğini tahmin edebiliyorsunuz. Hiçbir şeye şaşırmıyorsunuz. Kötü adamların bir şekilde yenileceğini ve başrolün kazanacağını tahmin edebiliyorsunuz. Ters köşe bir olay ya da Sherlock gibi zekâ oyunları çok yoktu (Halat oyunu hariç. Bunda bile o kişilerin kazanacağını biliyoruz.).

Abartılı oyunculuklar vardı. Özellikle kıvırcık saçlı kadın aşırı mimik yapıyordu. Yine ilk sahnelerde başrolümüzün yine aşırı mimik yapması ve çocuk gibi davranması da izleyicileri itmedi değil. Çocukluğa vurgu yapılıyor fakat izleyiciye bu biraz tuhaf geldi.

Bolca mantık hatası vardı. Polis rahatlıkla sızdı. Eşitlik kavramı üzerine çokça duruyorlar fakat burada çelişiyorlar. Mesela cam oyununda camcı adamın camları sahte ve gerçekleri ayırt edemesin diye ışıkları kapattırıp şeker oyununda kıvırcık saçlı kadının iğnenin ucunu yakmak suretiyle şekli çıkarması ve Gi Hun’un şekli yalayarak çıkarması. Bir başka örnekte de Sang Woo’nun kaybetmesine rağmen hile yapıp Ali’ nin ölümüne sebep olması. Yani aslında ufak da olsa hile mevcut.

 

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

7.7

Daha iyi diziler de var fakat aşırı abartıldığını düşünüyorum.  Dizinin tab noktaya ulaşmasının en önemli nedeni farklı ve kendine has bir senaryosu ve sürükleyici olması. Fakat muhteşem değil. Daha iyileri var. Hepinize iyi seyirler.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.