Netflix, 190 ülkede 140 milyonu aşkın kullanıcıya sahip ve tek başına dünya üzerindeki internet trafiğinin %15’ ini oluşturuyor. Youtube ise bu trafiğin yalnızca %6’sını oluşturuyor.  Peki bunu nasıl başardı? Cevabı bu yazıda.

Nasıl Kuruldu ve Gelişti?

29 Ağustos 1997 yılında Scotts Valley, California,’ da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından henüz DVD’ler yeni çıkmışken bir DVD kiralama şirketi olarak kurulmuştur. Reed Hastings, Apollo 13 filmini Blockbusters’tan kiralamıştı ve iade etmeyi unutup 40 dolar ceza da fazla gelince Netflix’i kurma fikri aklına geliyor.

Netflix’in çalışma prensibi şuydu; Müşteri internet üzerinden DVD kiralıyor, film posta yoluyla eve getiriliyor, Müşterinin işi bitince de posta yoluyla geri yolluyor. Ayrıca gecikme bedeli de yok.

1998 yılında 30 çalışan ve 925 DVD’ ye ulaştı ve internet sitesini de açmış oldu. Ayrıca anketlerle ve testlerle izleyicinin nabzını tutmaya çalışarak halkın zevkini öğrenmeye çalıştı. Böylece çeşitli üyelik paketleri geliştirerek üye sayısını artıracaktı.

1999 yılında kiralama başına ödeme sistemini bırakıp aylık abone sistemini başlattı. Ertesi yıl ise müşterilerine ücretsiz kargo ve sabit ücret karşılığında sınırsız içerik alabilme imkânı sundu.

2000’ lerde artık dünya iyice bu sistemi içselleştirmişti. Bunun nedenlerinden biri de hiç şüphesiz 12 Eylül saldırısıydı. Bu olaydan sonra artık insanlar şu anki pandemi gibi korkup evlere kapanmışlardı. Bu sürede film kiralama işi artık yükselmişti. Bu sayede Netflix 2003 yılında 1 milyon aboneye ulaştı. Bir yandan da şirket 2002’ de halka açıldı ve 5,5 milyon hisse satmasının ardından Netflix, adını Netflix Inc. olarak değiştirdi.

2007’ de 7 buçuk milyon aboneye özel ayda maksimum 18 saat limitiyle izlenme imkânı sunmasıyla her şey değişti. Bu süreçte de bilgisayarlar artık her eve girmişti ve artık Netflix “watch instantly” sloganıyla internet sitesinden yayın yapmaya başladı. İnternete geçiş yaptıktan sonra hızlı bir şekilde diğer ülkelere de yayılmaya başladı. 2010’da Kanada’da, 2011’de Karayipler ve Latin Amerika’da, 2012’de ise İrlanda ve İngiltere’de yayına başladı. Bu dönemde de hisse değeri %200’den fazla artmıştı!

2009’da PS3, 2010’da da Apple, IPad, Iphone, Wii ve Nintendo markaları ve cihazlarıyla anlaşma yaptı.

2011’de ilk kez Primetime Emmy Mühendislik Ödülünü kazandı, 2012’de ise bunu üç dizisiyle üç Primetime Emmy Ödülü takip etti.

2016 yılında Netflix dünyaya açıldı.

Başarısının Sırrı Neydi?

Öneri Algoritması ve Müşteri Önceliği

Daha ilk yıllarında anket ve testlere öncelik verdi. Bundan dolayı Netflix müşteri önceliğini her zaman ön planda tutmuştur. 2000 yılında CineMatch ile anlaşıp kullanıcıların filmlere puan vermesini sağlayarak yeni bir analiz zemini oluşturdular. Böylece müşterinin neyi sevip sevmediğini anlamaya çalıştılar.

İzlenilen filmlere göre müşterilerine film öneren Netflix, müşterilerinin kendini önemli hissetmesini sağladı. Burada da müşterinin memnuniyetini kazanmış oldu.

Sezonun tüm bölümlerini aynı anda seyredebilme, orijinal içeriklerini sunma ve reklamsız seyretme özelliği ile rakiplerine fark atan Netflix, müşterisine göre şekillenmesi sayesinde bu yenilikleri sağlamıştır. Özellikle reklamsız seyretme özelliği ile prime time reklam araları uzun olan Türk seyircisine ilaç gibi geldi. Bu sayede Türkiye’ de sevilen bir platform oldu.

Geleceği Görebilme ve Teknolojiye Entegre Olabilme

Sahip olduğu müşteri kitlesini ve sektördeki konumunu korumaya çalışan Netflix, sürekli kendini yenilemektedir. Gündemi ve teknolojiyi takip edip bunlara göre kendini entegre etmesi Netflix’in başarılarından biridir.

Netflix, daha DVDler yaygın değilken DVD ile işe başlamış, internet alışverişi yaygın değilken internete geçiş yapmıştır. Bu da teknolojide hızlı dönüşmeyi ve yenilenmeyi, ileriyi gördü. Bu da gelecek yıllarda daha güçlü bir şirket olmasını sağlamıştır. Başka şirketler bu işe yeni başlarken Netflix dünyada tekel olmuştur.

Blockbuster ise Netflix’in aksine başarısız oldu. Rakibinin hızlı büyümesini göz ardı eden ve teknolojik değişimlere entegre olmayı başaramayan şirket büyük bir başarısızlık örneği göstererek piyasadan silindi.

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.