Cingöz Recai, Peyami Safa’nın yarattığı roman kahramanının üçüncü beyaz perde uyarlaması olan,  yönetmenliğini Onur Ünlü’nün, senaristliğini Kerem Deren ve Pınar Bulut’un yaptığı, başrolünü Kenan İmirzalıoğlu (Cingöz Recai), Haluk Bilginer (Komiser Mehmet Rıza) , Meryem Uzerli (Göze) ve Musa Uzunlar (Hayalet) ’ ın üstlendiği 2017 yapımı Türk sinema filmi.

İyiliksever hırsız Cingöz Recai yıllar sonra ekibiyle yeni bir soygun için geri döner. Bir teknoloji dehasının evini soymak için kılıktan değiştirerek gizli hedefine yaklaşmaya başlar. Fakat hesapta olmayan bir şey vardır; Yıllardır kanlı bıçaklı düşmanı olan Hayalet ve başının belası komiser Mehmet Rıza Cingöz Recai’ nin peşindedir.

Cingöz Recai Filmi Eski Zamanlarda Geçseydi Biraz Daha Etkileyici ve Daha Özgün Olabilirdi.

Peyami Safa’ nın müthiş eseri ve filmin müthiş oyuncu kadrosu, yönetmeni, senaristi ve set ekibinden muhteşem bir eser bekliyorsunuz değil mi? Fakat yanılıyorsunuz arkadaşlar. Üç sene önce bu sinema filmine giderken bu hayallerle gitmiş olan ben hayal kırıklığına uğradım. Kenan İmirzalıoğlu var, iki sene sonra Emmy ödülü alacak olan usta oyuncumuz Haluk Bilginer var, Onur Ünlü var, fragmana bakıyorsunuz, bir şeyler çıkabilir diyorsunuz ama verdiğiniz paraya yazık oluyor.

Bu filmde Peyami Safa’ nın Cingöz’ ünü günümüze uyarlama çabasını görüyoruz fakat Cingöz Recai filmi eski zamanlarda geçseydi (50’ ler ve 60’ lar gibi) Retro eşliğinde polisiye filmi bize göre biraz daha etkileyici ve daha özgün olabilirdi. Ayrıca aksiyon sahneleri de mantık dışı ve amatöre kaçmış.

İkinci bir husus olarak   bu film sanki başka filmlerden kopyala yapıştır gibi geldi. İyi polis ve iyi dolandırıcı kovalamacası Catch Me If You Can’ i, soygun planı Ocean’s 11, aksiyon sahneleri de Fast and Furious’ tan alınma gibi olmuş. Bu filmde bize dair hiçbir şey yoktu. Sanki üçüncü sınıf klişe Hollywood aksiyon filmi izliyormuşuz gibi geldi. Daha kötüsü de taklit başarısız bir taklit olmuş.

Kenan İmirzalıoğlu Potansiyelini Sergileyememiş. Meryem Uzerli ile Sinerji Uyuşmazlığı Var.

Karakterlerin yazılımı ve diyaloglar mantık dışı. Mesela teknoloji dehasını aşırı sünepe, ezik, beceriksiz ve çok affedersiniz gerizekalı olarak yazmışlar. Koskoca teknoloji dehasısın. Etrafında olan bitenden hiç mi haberin yok? İkinci örnek Cingöz Recai’ nin sürekli film boyunca övülmesi fakat dişe dokunur bir icraat gerçekleştirememesi. Aynı Enola Holmes’ ta olduğu gibi zeka ile değil olaylar şansa çözülüyor. İyi kalpli hırsız deniyor fakat bir iyiliğini de görmedik. Bir de hiçbir şekilde bir yanılgısını ve yenilgisini görmedik. Kenan İmirzalıoğlu başarılı bir oyuncu olmasına rağmen performansını iyi sergileyememiş ve partneri Meryem Uzerli ile de sinerji uyuşmazlığı bariz.

Bu filmde elle tutulur iki şey var. O da sinematografi ve sanat yönetmenliği. Kamera açıları ve devinimi Türkiye ortalamasının üstümdeydi ve bize filmdeki hareketliliği göstermeyi başarmış. Kostüm, saç-makyaj, mekân seçimi ve tasarımı da senaryo ile bütünleşmiş. 

Son olarak senaryonun eğer biraz daha üzerinde durulsaydı biraz daha başarılı olabilirdi. Aceleye geldiği o kadar çok belli ki ortalamanın altında olmuş. Zamanınız kıymetliyse izlemeyin derim.

 

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

3

Hepinize iyi seyirler.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.