LİSTELER

MİYAZAKİ VE FİLMLERİ HAKKINDAKİ 8 İLGİNÇ BİLGİ

Komşumuz Totoro, Ruhların Kaçışı gibi filmleri izlemeyen yoktur. Bu filmlerin yaratıcısı Hayao Miyazaki ve filmlerini sizlere tanıtacağız. 

Miyazaki, bazen “Japonya’nın Walt Disney’i” olarak da anılmaktadır. Fakat Miyazaki bu adlandırmadan hoşlanmamaktadır.

Miyazaki’nin politik görüşleri, zaman zaman eserlerine de yansımıştır. Kendisi ve de ilk dönem eserleri Marksizm’den etkilenmiştir.

Öyle ki Miyazaki’nin çok yakın bir arkadaşı olan Oshii Mamoru bir röportajında, Studio Ghibli’de çalışmasının zor olduğunu söylemiştir. Çünkü Miyazaki Ghibli’yi çok katı bir ideolojiyle yönetmiştir. Ghibli’nin Rusya’daki Kremlin Sarayı’na, Miyazaki’nin genel sekretere, Takahata’nın parti başkanına, yapımcıları Suzuki’nin ise KGB başkanına benzediğini söylemiştir. Fakat 1980’lerin sonundan itibaren bu görüşten uzaklaşmıştır.

Miyazaki’nin en büyük ilgi alanlarından birisi eski uçaklar.

Uçma tutkusunu ve bu konudaki bilgi ve deneyimini Laputa, Kiki, Porco Rosso gibi anime filmleri, On Your Mark adlı müzik videosu gibi çok sayıda eserinde başarıyla ve çok etkileyici bir şekilde yansıttığını rahatlıkla görmek mümkün.

Miyazaki’nin filmlerinde genellikle iyimserlik göze çarpar. Çocuklar ve gençler için yapmış olduğu filmlerinde, onların dünyaya olumlu bir şekilde, umutla bakmalarını ister.

Hatta öyle ki tarafsızlığı ve mutlak barışı savunduğundan karakterleri bazen izleyeni rahatsız edecek ölçüde erdemlidir.

Filmlerinin önemli bir kısmında kahramanın kadın olduğunu görüyoruz.

Bunun nedenini kadınların duygusal yapıları nedeniyle durumu anlayarak kabullendiğini ve bunun duygusal bir etki bıraktığını söylemiş; ayrıca bir erkek olarak kadınların hareketlerinden ve davranışlarından etkilendiğini ve bunu yansıtmak için kadın karakterler seçtiğini belirtmekte. Bununla birlikte Kiki’ dekini saymazsak yan karakterler her zaman yakışıklı bir çocuktur.

Miyazaki’nin domuzlara olan sevgisi bilinmekte. Kendisini çoğu zaman bir domuz olarak çizerek bunu yansıtmakta.

Ayrıca, Oshii Mamoru dahil olmak üzere çoğu kişi Porco Rosso filmindeki domuza dönüşmüş karakterle aslında Miyazaki’nin kendisini yansıttığına inanmakta.

Miyazaki, 1985’te iki arkadaşıyla birlikte Stüdyo Ghibli’yi kurdu.

Logosunu Komşum Totoro filmindeki ikonik karakter olan Totoro’dan aldı. Stüdyonun iç ve dış yapısı çalışanların yaratıcılıklarını artıracak şekilde tasarlandı. Kişisel alanlar her çalışan için ayarlanmış durumda olan bir stüdyodur. Aynı zamanda Miyazaki, çalışanlarına patron olarak değil her zaman iş arkadaşı olarak yaklaştı. Böyle davranmasında siyasi görüşünün yanı sıra ilk iş yeri olan Toei animasyon şirketinden deneyimlediği güzel ortamın etkisi vardı.

Kini ve nefreti yerden yere vurur. Kapitalizm, rekabet ve hırs da onun tarafından taşlanır. Bunu yaparken siyasi bir oyun yapmaz. Kökenindeki duyguları eleştirir.

Ayrıca filmlerinde iyi ve kötü arasına o kadar ince biz çizgi koyar ki tanrıyla şeytan, cadıyla yaşlı zararsız bir kadın tek kişi oluverir.

Emojiyle Tepki Verin!
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Next Article:

0 %