Gerek sinemada, gerek tiyatroda ve gerekse de televizyon sektöründe görsel tasarımın en önemli öğelerinden biri şüphesiz ki renktir. Anlaşılacağı üzere her rengin kendine özgü bir anlam yükü bulunmaktadır. Bununla birlikte renklerin birbiriyle ilişkili bir şekilde kullanılması renk uyumunu ortaya çıkarmaktadır. Renk uyumu, renklerin diline uygun bir şekilde oluşturulabileceği gibi yönetmenin bakış açısına göre de şekillenebilmektedir.

Western Filmler

Western filmlerde olaylar genellikle henüz tümüyle denetlenemeyen, keşfedilmemiş alanlarda meydana gelmektedir. Çorak bozkırlar, uçsuz bucaksız topraklarla donanmış çöllerin rengi ise hep kahverengidir. Bununla birlikte filmlerin başrol oyuncuları olan kovboyların giysileri, çizmeleri hatta atlarının rengi de çoğu zaman kahverengidir. Bu filmlerin hemen hemen tümünde kahverengi ağırlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü yerkürenin, toprağın rengi olmasından dolayı insanlar üzerinde hareketlilik yaratmaktadır. Bunun yanında kahverengi giymek hırslı, azimli bir yapıyı ve etrafa hâkim olma arzusunu simgelemektedir.

Korku Ve Gerilim Filmleri

Korku Filmlerinde Renk Kullanımı

Korku ve gerilim filmlerinde çevre koşullarının farklı unsurlar taşıması, tüm kapalı ve açık mekânların kullanılması kaçınılmaz olarak bu filmlerin görsel niteliklerini etkilemektedir. Bu tür filmlerde ürkütücü bir atmosferin, gerilimli anların yaratılması her şeyden önemli olduğundan dolayı ışık-gölge zıtlıklarına sıklıkla başvurulmaktadır.

Korku sinemasında kullanılan kırmızı ve özellikle siyah renk oluşturulmak istenen atmosferi desteklemektedir. Kırmızı, yapısı itibariyle insanları heyecanlandıran bir renktir. Kanı, ölümü ve ateşi yansıtmaktadır. Bu açıdan korku filmlerinde kırmızı en çok kullanılan renkler arasında yer almaktadır.

Korku ve gerilim filmlerinde sıkça kullanılan bir diğer renk de az önce belirtildiği gibi siyahtır. Kötülüğün, kindar duyguların, stresli durumların yansıtılması bu renkle gerçekleştirilmektedir. Genellikle bu tür filmlerin ölüm ve cinayet sahnelerinde siyah ve tonları ağırlık kazanmaktadır. Kimi zaman turuncu rengin fazla kullanılması da olumsuz bir atmosfer oluşturabilmektedir.

Turuncu da tıpkı kırmızı gibi çok yüksek titreşimlere sahip bir renktir.
Stanley Kubrick’in “Cinnet” (1980) isimli filminde gerilim duygusunun yükseltilmesi adına turuncu renkli bir halı kullanılmıştır.”
Çünkü turuncu rengin olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu renge uzun süreli bakıldığında karşı taraf negatif bir şekilde etkilenmektedir.

Gangster ( Mafya ) Filmleri

Gangster filmlerinde ve dizilerinde en fazla kullanılan renk siyahtır. Çünkü siyah renk ve siyah elbiseler güç ile birlikte otoriteyi yansıtmaktadır.  Bu tip filmlerde ve dizilerde mafya üyelerinin giydikleri takım elbiseler genellikle siyah renktedir. Türkiye’de yayınlanan ve yoğun izleyici potansiyeline sahip Kurtlar Vadisi dizisinin başkahramanı Polat Alemdar genellikle siyah takım elbise giymektedir.

Bilim-kurgu sineması, yakın ya da uzak gelecek ile ilgili hikâyelerin bugün mümkün olmayan bilim-teknoloji unsurları kullanılarak sinematize edilmesi temeline dayanmaktadır. Bu tür filmlerde başka gezegenlerden gelen uzaylılar, yaratıklar konu edilmektedir ve mekân çoğu zaman uzaydır. “Alien” (1979) , “Predator” (1987), “Star Wars” (1977) gibi filmlerde gri tonlar hep ağırlıktadır. Özellikle çelik grisi, üniformalarda ve uzay üslerinde sıkça kullanılan bir renktir.

Komedi; kişilerin, olay ve adetlerin gülünç, eğlendirici, yönlerini göstermek amacıyla ders vermeyi ve hoşça vakit geçirtmeyi hedef edinen film türüdür. Sırf güldürmek amacıyla yapılan filmlerin yanı sıra güldürürken düşündürmeyi amaç edinen filmler de mevcuttur. Komedi filmlerinde renk sınırlaması yapmak oldukça güçtür. Genelde insanların ilgisini çekecek sıcak renkler tercih edilmektedir. Ancak kimi zaman hiciv amaçlı koyu renklerin kullanıldığı da görülmektedir.

american beauty

Dram Filmleri

Dram filmleri doğrudan izleyicilerin duygularına hitap etmektedir. Filmlerde aşk öyküleri, kavuşamayan sevdalılar, acı hikâyeler konu edilmektedir. Bu tür filmlerde pembe, kırmızı ve beyaz gibi renkler ağırlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Motivasyon bozukluğu ve her şeyi kabullenme beyaz rengin negatif yönüdür.  Filmde karakterlerin motivasyon bozukluğu ve kendilerini çıkmazda hissetmesi beyaz renkle ifade edilmektedir. Filmde genellikle kırmızı ve pembe gibi aşkı, sevgiyi yansıtan renkler kullanılmıştır. Ayrıca bu film kırmızı, pembe, beyaz gibi renklerden oluşan bir jenerikle başlamaktadır.

Macera, Aksiyon Filmleri

Macera filmlerinin yelpazesi çok geniştir. Bu tür filmlerde belli bir olay örgüsü bulunmakta ve tüm olaylar birbirini takip etmektedir. Özön, bu türü “Kişilerinin tehlikelerle dolu, serüvenli bir yaşam sürdükleri, soluk kesici görünçlüklerle, kahramanca davranışlarla dolu, hızlı dizemli filmler” şeklinde ifade etmektedir.  Macera filmlerinde hemen hemen her renk kullanılmaktadır. Bundan dolayı renk kısıtlaması bulunmamaktadır.

Macera filmlerinde görsel efektlerin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Farklı anlatım teknikleri ve çeşitli renklerin bir arada kullanımı anlatımı öznelleştirmekte ve izleyici konuya odaklamaktadır.

Emojiyle Tepki Verin!
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.