Makinist, özgün adı El Maquinista olan, senaryosunu Scott Kosar’ın yazdığı, yönetmenliğini Brad Anderson’un üstlendiği Christian Bale’in başrolü üstlendiği, 2004 yılında yayınlanmış olan; İspanya, İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı filmdir.

Konusu

Trevor Reznik (Christian Bale), sanayide torna ustasıdır ve yaklaşık bir yıldır uyuyamamaktadır. İş arkadaşının kolunu kaybetmesine sebep olan Reznik, iş arkadaşları tarafından dışlanmıştır ve iş arkadaşları tarafından işyerinden uzaklaştırılmaya çalışılır. Paranoyak bir ruh hali içindeki Reznik halüsinasyonlar görmeye başlar. Bunların uykusuzluğun getirdiği bitkinlikten mi kaynaklandığı, yoksa kendisine karşı kurulmuş bir komplonun parçaları mı olduğunu araştırırken hayatı gitgide kabusa dönecektir.

Karanlık bir havası var

Makinist, suç işlemiş bir kişinin suçluluk duygusunu ve kendi vicdanıyla hesaplaşmasını konu alıyor. Vicdanın insanı nasıl yiyip bitirdiğini ve beynin bir insanla nasıl oyun oynayabileceğini gözler önüne seriyor. Uykusuzluk sorunu ve bununla birlikte halüsinasyonlar görüp gerçeği kaybetmeye başlıyor. Bununla birlikte gerçeklik ve hayalin iç içe geçtiği sahneler mevcut. Neyin gerçek neyin hayal olduğu kestiremiyoruz. 

Karanlık bir havası var. Dış mekân sahneleri genellikle gri ve bulutlu veya yağmurlu bir hava biçiminde aktarılmıştır. İç mekân ise genelde soluk ve rahatsız edici bir ışıkla desteklenmiş bir hava hâkim. Bu da başrolümüzün ruh halini pekiştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca Bale, bu karamsar havayı sergilemiş olduğu oyunculuğuyla taçlandırmıştır.

Filmin temposu ara ara düşüyor. Hatta bazı sahneler sıkıyor fakat gereksiz görünen diyaloglar başrolümüzün psikolojisini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Kendine özgü bir atmosferi ve anlatımı olan bir yapım fakat bazı filmlerden esintileri de görürüz. Örneğin Fight Club’ daki karanlık havası ve halüsinasyon konuları benziyor. Sonunu hemen hemen tahmin ediyorsunuz. 

Bu filmde Christian Bale, 82 kilodan 54 kiloya kadar düştü. 28 kilo veren aktör, sinema tarihinde en fazla kilo veren oyuncu unvanını taşıyor. Aynı zamanda Christian Bale’ in oyunculuğu takdire şayan. İzlenmeye değer.

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

7.8

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.