Yine bir Kore yapımı ile karşınızdayız. Dizimizin adı My Name. Diziye geçmeden önce şundan bahsetmek istiyorum. Artık Kore dizileri dünya çapında önlenemez bir yükselişe geçti. Daha önce Oldboy, Boş Ev, Okkja gibi filmleri izlesek de Güney Kore dizi ve filmleri daha az kişi tarafından izlenirdi. Parasite’ in Oscar ödülü almasıyla birlikte yükselmeye başlayan film ve dizi başarısı Squid Game ile devam etti. Bu önlenemez yükselişi detaylı olarak başka bir yazıda aktaracağız. Biz dizimize dönelim.

My Name, başarı olarak Squid Game’in gölgesinde kalsa bile izlenmelerde ilk 10’a girmeyi başardı. My Name Squid Game dizisinden birkaç ay önce veya sonra çıksaydı belki izlenmelerde ilk 3’e girebilirdi. Fakat yine de dizimiz adını duyurmayı başardı diyebiliriz.

Biraz diziden bahsedelim. Dizi 15 Ekim 2021 tarihinde Netflix’ te yayınlanan, Jin-min Kim tarafından yönetilen, senaryosu Ba-da Kim tarafından yazılan başrollerini Han So-hee, Park Hee-soon ve Ahn Bo-hyun’un paylaştığı bir Güney Kore aksiyon drama dizisidir. Konusu babası 17 yaşındayken gözünün önündeyken öldürülen Yoo Ji Woon, babasının katilini bulmak adına uyuşturucu mafyasına katılır. Daha sonradan polislerin içine sızıp katıldığı mafyanın köstebekliğini yapan Yoo Ji Woon, babasının ölümündeki gizem perdesini kaldırmaya başlar. Bu arada polis memuru olan Jeon Pil-Do ile aralarında bir yakınlaşmaya başlar.

Hikâyenin temelinde intikam yattığını görüyoruz. İntikam ve kısas ile başlayan bu hikayemizde aslında bir insanın ihtiyacı olan başka ve daha önemli olan bir şeyin sevgi olduğunu Yoo Ji Won ve Jeon Pil Do arasında gelişen sevgi ile dizi bizlere bunu gösteriyor. Fakat hayatta büyük bir amacının olması da insanı dimdik hayatta tuttuğunu ve tabiri caizse çelik gibi yaptığını da bu dizide görüyoruz.

Olumlu Yönleri

Dizi bayağı sürükleyici geldi. Acaba ne olacak ne bitecek derken bir solukta diziyi bitiriyorsunuz. Olaylar kısa sürede bir yere varıyor. Bu neydi ve neden var demiyorsunuz. Her şey gayet net. Ayrıca gizem çözme, ters köşe olaylar ve akıl almaz tesadüfler mevcut. Sonunu az buçuk tahmin etseniz de neden öyle olduğunu öğrendiğinizde sizi bayağı şaşırtıyor. 

Oyunculuklar müthişti. Sanki gerçek bir olay izliyormuşsunuz gibi bir his var. Özellikle o mafya babasını oynayan ağabey gerçekte 50 yaşında olmasına rağmen en az bir Hollywood aktörü kadar karizmatik. O adam bu dizinin gerçek yıldızı olmuş. Umarım uluslararası bir filmde veya dizide kendisini görürüz.

Teknik açıdan girecek olursak renk paletleri ve ışıklar mafya temasının karamsarlığını ve tedirginlik duygusunu diziye başarılı bir şekilde yansıtılmış. Dövüş ve şiddet sahneleri gayet gerçekçi ve heyecanlı. Müzik kullanımı teknik açıdan en çok beğendiğim kısım olmuş. O kadar güzel oturtulmuş ki dizinin bir diğer yıldızı müzikler olmuş. Tam playliste koymalık.

Olumsuz Yönleri

Senaryo çok fazla özgün gelmedi. Köstebek temalı dizi ve filmler çokça yapıldı. Bizim ülkede bile. Ama bunu yukarıda bahsettiğim yönleri başarılı bir şekilde kapatmış diyebilirim.

Filmde başka bir mantık hatası daha var. Başrol kız sürekli yaralanıyor. Sürekli hastaneye kaldırılıyor. ‘Kızım sen nasıl ölmüyorsun?’ diyesi geliyor insanın. Bir de hiçbir şey olmadan kalkıp devam etmesi bizi bizden aldı doğrusu.

Film Etkisi olarak puanımız 10 üzerinden 8. Şiddet, kan ve vurdu kırdı sevmeyen ve 16 yaşından küçük izleyicilere kesinlikle önerilmez. Hepinize iyi seyirler.

Emojiyle Tepki Verin!
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
0

8.3

Şiddet, kan ve vurdu kırdı sevmeyen ve 16 yaşından küçük izleyicilere kesinlikle önerilmez. Hepinize iyi seyirler.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.